PIELGRZYMKA DO TURCJI

Bardzo serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę śladami św. Pawła do Turcji.

Termin: 30 stycznia 2023 r. – 10 luty 2023 r.

Koszt: 1450 zł oraz 500 Euro

PLAN:

Dzień 1

Wyjazd z Igołomi o godz. 01:00 . Przejazd przez terytorium: Słowacji, Węgier , Serbii  lub Rumunii. Przejazd od hotelu tranzytowego. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Msza Św. w hotelu. Wczesne  śniadanie. Przejazd przez terytorium Bułgarii. Przekroczenie granicy Bułgarsko- Tureckiej. Przejazd przez Most Bosforski do Azji. Panorama Stambułu ze wzgórza Ćamlica. Przyjazd do centrum Stambułu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych nocny objazd podświetlonego Stambułu.

Dzień 3

Śniadanie. Zwiedzanie obiektów kulturowych: zwiedzanie Bazaru Egipskiego, Meczet „Yeni”, Haga Sofia- Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Topkapi- pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku wybudowany za czasów Sułtana Mehmeta. Błękitny Meczet- ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji. Hipodrom- niezachowana budowla bizantyjska, przeznaczona jako miejsce wyścigów dla koni i rydwanów, obecnie plac w Stambule, na którym znajduje się obelisk z Egiptu, obelisk Konstantyna oraz Wężowa Kolumna i fontanna Wilhelma II. Wielki Bazar- ok. 4000 sklepów z odzieżą, pamiątkami, złotem i dywanami pod jednym dachem.  W trakcie zwiedzania Msza Św. w kościele św. Antoniego.Rejs statkiem po Cieśninie Boforskiej.  Czas wolny. Obiadokolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 4

Wczesne śniadanie. Przejazd do Kapadocji. Po drodze do Kapadocji zwiedzanie Tuz- jeziora solnego w środkowej Turcji- drugie największe pod względem wielkości. Przyjazd do Kapadocji, zwiedzanie kompleksu klasztornego wraz ze szpitalem (wykute w skale) Msza św., symbole Kapadocji– sesja zdjęciowa. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5

/Uwaga: dla chętnych możliwość organizacji lotu balonem (płatne dodatkowo)/

Dla chętnych wyjazd na oglądanie startu i lotu balonów. Śniadanie w hotelu, Msza św. w jednym z wczesnochrześcijańskich Kościołów wykutych w skale zwiedzanie Kapadocji- Uchisar, Goreme, Cavusin, Zelve, Avanos, wizyta w pracowni porcelany oraz w pracowni złotniczej. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych: udział w wieczorku folklorystycznym „Turecka Noc” (płatne dodatkowo). Nocleg.

Dzień 6

Po śniadaniu,  przejazd do Tarsu /miasto urodzenia Św.Pawła/  zwiedzanie miasta,   Msza św. W Kościele p.w. Św.Pawła.  Przejazd w kierunku Kokonji. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 Po śniadaniu wyjazd z hotelu w kierunku Pamukkale. Po drodze zwiedzanie Karavan Saraj, Konji- Dervis Museum, Msza św. w Kościele św. Pawła przyjazd do Pamukkale w porze wieczornej. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 8

Msza św. w hotelu. Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie. Zwiedzanie Pamukkale- śnieżnobiałych tarasów wapiennych, które objęło patronatem UNESCO, wpisując je na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Zwiedzanie największego zachowanego Nekropolis oraz wizyta w starożytnym mieście Herapolisz możliwością kąpieli w basenie Kleopatry. Przejazd do Didim, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Didymy oraz świątyni Apollina. Następnie wyjazd do Miletu-

miasta jońskiego na wybrzeżu Karii przy ujściu rzeki Meander. Przyjazd do Kusadasi, zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

Dzień 9

Śniadanie. Zwiedzanie Efezu – jednego z najlepiej zachowanych miast portowych okresu jońskiego oraz zwiedzanie Domu Matki Boskiej /Msza Św./  Selciuk – Bazylika św. Jana. Pozostałości Świątyni Artemidy.Przejazd do centrum Kusadasi – czas wolny.  Powrót do hotelu, obiadokolacja  i nocleg.

Dzień 10

Msza św. w hotelu Śniadanie. Wyjazd z Kusadasi do Canakkale. Po drodze panorama  Bergamy- Kompleksu archeologicznego ruin starożytnego Pergamonu znajdującego się na górującym nad współczesnym miastem akropolu. Na obrzeżach Bergamy znajduje się także inne stanowisko archeologiczne – ruiny dawnego Asklepiejonu- zwiedzanie. Pokaz produkcji wyrobów z onyksu. Następnie zwiedzanie ruin starożytnej Troi, miasta szczególnie znanego z wojny, opisanej w starogreckim poemacie epickim „Iliada”. Przyjazd do Canakkale, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 11

Msza św. w hotelu Śniadanie w hotelu. Przepłynięcie Cieśniny Dardanele. Przejazd do Edirne- dawnego Hadrianopolu. Zwiedzanie centrum historycznego: Meczet „Selime”- słynnego architekta Sinana, Pomnik Koćaka Sinana, bazar. Czas wolny na zakupy. Przejazd przez terytorium Turcji, Bułgarii , Serbii lub Rumunii . Obiadokolacja i nocleg tranzytowy.

Dzień 12

Śniadanie. Przejazd przez terytorium Węgier i Słowacji. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

ZAPISY U KS. MICHAŁA PO KAŻDEJ MSZY ŚW.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

I ZALICZKA – 450 ZŁ – do 9 października